10 dolog, amit az Olasz Kupáról tudni kell

Mikor alapították az Olasz Kupát? Hányszor nyert a Roma? Ki volt az első ellenfele a Romának?

A héten megkezdi a szereplését a Roma az Olasz Kupa 2017-18-as kiírásában, ahol a negyeddöntőben a genovai Sampdoria együttesét fogadja.

Az asroma.com összeszedte a 10 legfontosabb dolgot, amit tudni érdemes a kupáról.

1.

Az első kiírásra 1922-ben került sor. Az idei szezon lesz a 69. sorozat.

2.

A Roma eddig 9 alkalommal nyerte meg a sorozatot: 1964, 1969, 1980, 1981, 1984, 1986, 1991, 2007 és 2008-ban. A csapat további 9 alkalommal szenvedett vereséget a döntőben, 1937-ben a Genoa, 1941-ben a Venezia, 1975-ben (bajnoki rendszerű lebonyolítás), 1993-ban a Torino, 2003-ban az AC Milan, 2005, 2006 és 2010-ben az Inter, végül 2013-ban a Lazio ellen. A Roma a Juventus 10 győzelme után a második legeredményesebb csapat a 9 sikerrel.

3.

A Roma első meccsét 1925. december 26-án játszotta a Foggia ellen idegenben a legjobb 32 között, ahol 1 meccs döntött a továbbjutásról. A mérkőzést a Roma 4:0-ra nyerte meg Andrea Gadaldi, Otello Trombetta és Otello Subinaghi duplájának köszönhetően. Az első hazai mérkőzésre 1927. január 6-án került sor a Triestina ellen, melyet 2:0-ra a Roma nyert meg Domenico D’Alberto és Pietro Serantoni góljainak köszönhetően.

4.

A legnagyobb arányú győzelme 5 gólos különbség volt négy alkalommal: 1939. december 24-én a Pontedera elleni 6:1 (Amedeo Amadei és Miguel Angel Panto mesterhármasa), 1941-ben a Fanfulla elleni 6:1 (Amadei és Panto duplázott, valamint Aristide Coscia és Mario De Grassi 1-1 gól), 1963. november 13-án a Napoli elleni 5:0 és az 1982. szeptember 1-i Verona elleni 5:0. Az első három meccs a legjobb 16 között volt, míg a negyedik egy csoportmeccs volt az akkori lebonyolítási rendszernek megfelelően.

5.

A legtöbb alkalommal, 79-szer Giuseppe Giannini lépett pályára a kupában.

6.

Egyetlen Roma játékos sem szerzett több gólt Roberto Pruzzonál, aki összesen 20 alkalommal volt eredményes.

7.

Az első egy mérkőzéses döntőt a 2007-08-as szezonban játszották 2008. május 24-én, ahol a döntőt a Stadio Olimpicóban rendezték. A végső győzelmet a Roma szerezte meg, 2:1 arányban legyőzve az Intert Philippe Mexes és Simone Perrotta góljaival.

8.

Két volt Roma játékos is szerepel a 10 legtöbbet pályára lépő játékosok között: Pietro Vierchowod a harmadik 116 mérkőzéssel, míg Fuasto Salsano a nyolcadik 102 szerepléssel.

9.

Bruno Conti és Fuasto Salsano képviselik a Romát a top 10-ben a legtöbb kupát nyert játékos listáján. Conti 5 alkalommal nyert és mindet a Romával, míg Salsano szintén ötszörös győztes, ebből viszont négyszer a Sampdoriával és csak egyszer nyert a Romával.

10.

A Sampdoria elleni lesz a Roma 330. Olasz Kupa mérkőzése. A Roma eddig 173 győzelmet, 74 döntetlent és 82 vereséget jegyez.

Forrás: asroma.com