Az 1984-es AS Roma - FC Liverpool BEK döntő története

GÖTEBORG

Szeptember 14-én végre elérkezik a nagy nap, az AS Roma bemutatkozik a Bajnokcsapatok Európa Kupájában. Az első találkozóra Rómában, az Olimpiai stadionban kerül sor. A svéd Göteborg az ellenfél. A találkozó előtti napokban Liedholm felhívja mindenki figyelmét, hogy az ellenfél már jóval előrébb tart, lévén már a 20. fordulót játszották, ráadásul nem akármilyen csapat, hiszen az 1982-es UEFA Kupa győztese, tehát semmiféleképpen nem lebecsülendő.
69 000 lelkes szurkoló tombol a lelátókon, amikor a két csapat kifut a pályára. A Curva Sudban görögtüzek gyúlnak és egy kiírás 14 nagy betűből: „Avanti campioni”, azaz előre bajnokok.
Az összeállítások:
AS ROMA: Tancredi, Oddi, Righetti, Ancelotti, Falcao, Maldera, B.Conti, Cerezo, Graziani, Di Bartolomei, Vincenzi. Edző: Liedholm.
IFK GÖTEBORG: Wernersson, Svensson, Hysen, Kulberg, Fredriksson, Holmgren, Tord, Karisson, Tom Holmgren, Sandberg, Schiller, Gardner ('86 Holmberg). Edző: Westenrberg.
Játékvezető: Dotschev (Bulgária).

Az első félidőben csak szenved a hazai csapat, és mindössze két helyzetet sikerül kidolgoznia, de Vincenzi lövése célt téveszt, Conti bombáját pedig Wernersson védi bravúrral.
A második félidő 6. percében Righetti kap vissza egy labdát Contitól a tizenhatos előterében. Ütközik egy védővel, a labda pedig Falcao elé kerül. A brazil lövése a kapufáról kifelé pattan, de érkezik Vincenzi és nem kegyelmez. 1-0. 9 perccel később Graziani fejese is az oldallécen csattan. A Roma óriási iramot diktál, egymás után dolgozza ki a helyzeteit. A 16. percben Cerezo, Conti, Vincenzi a labda útja, majd a labda újra a világbajnok elé kerül és Conti sem kegyelmez a svédeknek. 2-0. A 25. percben Cerezo is beveszi a szegény Wernersson kapuját. 3-0 és ez is marad a végeredmény.
A találkozó után a svéd védő Hysen gratulál a Rómának és megjegyzi: „Igazi pokolban játszottunk!” Az edző Westenrberg is elismerően nyilatkozik a közönségről: „Először is a publikumot szeretném megdicsérni. Biztos vagyok benne, hogy az Olimpicóban még évekig senki nem fog nyerni. Hetvenezer ember, akik folyamatosan szurkolnak... micsoda látvány.”

A visszavágóra 3 repülővel több, mint 600 római kíséri el a kedvenceket 1984. szeptember 28-án.
IFK GÖTEBORG: Wernersson, Svensson, Hysen, Kulberg, Fredriksson, Holmberg, Karisson, Tord Holmgren, Tom Holmgren, Sandberg, Gardner. Edző:Westenrberg.
AS ROMA: Tancredi, Oddi, Righetti ('74 Bonetti), Ancelotti, Falcao, Maldera, B.Conti, Cerezo, Pruzzo ('82 Chierico), Di Bartolomei, Graziani. Edző:Liedholm.
Játékvezető: Van Laughenoven (Belgium).

A hazaiak egy ajándék labda után már az első percben megszerzik a vezetést Gardner révén. 1-0. A Roma csak szenved, több játékos nagyon álmosan játszik. Az első félidő első felében mindössze Falcao nagy erejű lövése jelent veszélyt a svédek kapujára, de Wernersson a helyén, majd a félidő végén Conti veszélyeztet, de a kapus ezúttal is hárít.
A második félidő 15. percéig kell várni az egyenlítésre. Falcao szabadrúgását Pruzzo fejeli a kapuba. 1-1. A hazaiak szépen szeretnének búcsúzni a közönségüktől, így mindent megtesznek, hogy legalább a győzelem összejöjjön. Sikerül is nekik megszerezni a meccset eldöntő gólt, a 28. percben Holmgren szabadrúgása megpattan Righettin és a kapuban köt ki. Ezzel a Göteborg ugyan nyer 2-1-re, de összesítésben az AS Roma magabiztosan, 4-2-es összesítéssel jut tovább.