Az 1984-es AS Roma - FC Liverpool BEK döntő története

CSKA SZÓFIA

A szeptember 30-i sorsoláson kelet-európai csapat jut a Romának, a bolgár CSKA Szófia. Bár látszólag nem nehéz ellenfél, megjegyzendő, hogy a keret 19 játékosából 14 a nemzeti válogatott tagja. Az első mérkőzést Szófiában játsszák.
CSKA SZÓFIA: Velinov, Iliev, ('45 Besinski), Borgolinov ('74 Slavkov), Tinchev, G.Dimitrov, Gevizov, Yontchev, Kerimov, Zdravkov, Tanev, Miadanov. Edző: Chanchevski.
AS ROMA: Tancredi, Nela, Bonetti, Righetti, Falcao, Maldera, Ancelotti, Cerezo, Pruzzo, Di Bartolomei, Conti ('81 Graziani). Edző: Liedholm.
Játékvezető: Vautrot (Franciaország).

Csakúgy, mint Göteborgban, ezúttal is álmosan kezd a római csapat. Két perc telt még csak el a mérkőzésből, de már a bulgárok előtt adódik óriási lehetőség. Tanev távoli lövése Tancrediről kipattan a gólvonaltól csak pár lépésre álló Miadanov elé, de a támadó a kapu fölé bombáz. Bár a 23. percben Pruzzo hagy ki nagy helyzetet, inkább a hazai csapat irányítja a játékot.
A második játékrészben aztán végre Liedholm legénysége is kijön az öltözőből... A labda le sem esik a földre egy gyönyörű támadásnál... Ancelotti fejjel teszi a labdát Cerezo felé, aki szintén fejjel továbbít Pruzzóhoz. A csatár fejesét aztán Dimitrov a vonalon hárítja. A 17. perben aztán megszületik a győztes gól, egy Conti, Cerezo, Pruzzo támadás végén Falcao vágja a labdát Velinov hálójába. Az idegenben elért sikerrel az AS Roma karnyújtásnyira került a továbbjutáshoz.

November 2-án, 60 000 néző várja az Olimpiai stadionban a bulgár bajnok vendégjátékát. Di Bartolomei hiányában a kapitányi karszalagot ezúttal Conti viseli.
AS ROMA: Tancredi, Oddi, Bonetti, Righetti, Falcao, Nela, B.Conti ('86 Chierico), Cerezo, Graziani, Ancelotti, Vincenzi. Edző: Liedholm.
CSKA SZÓFIA: Velinov, Besinski, N.Dimitrov, Tinchev, G.Dimitrov, Zdravkov, Yontchev ('81 Tanev), Kerimov, Gevizov, Markov, Miadanov. Edző:Chanchevski.
Játékvezető: Diana (Svájc).

Ezúttal sem a Roma kezdi lendületesebben a találkozót. A 13. percben Tancredinek a kapuból kifutva kell mentenie Miadanov elől. Az első komoly hazai helyzetre fél órát kell várni, de az épp lőni készülő Vincenzit Gevizov taglózza le, de a játékvezető sípja érthetetlen módon, néma marad. A második félidő 15. percében Miadanov Righettin megpattanó lövéséből születik majdnem öngól. Nem sokkal később Besinski jobblábas lövését hárítja Tancredi. A kapus így emlékszik vissza a mérkőzésnek erre a periódusára: „Úgy tűnt, mintha nem múlnának a percek. Vagy három kilót fogytam.”

A 35. percben aztán minden eldől, Graziani lő a vendégek kapujába, majd boldogan szalad ki a Curva Sudhoz. 1-0. A góltól fellelkesült hazaiak többször is duplázhatnának, - legnagyobb lehetőséget Vincenzi hagyja ki, aki miután két védőt is kicselezett a felső lécre bombázza a labdát..., de az eredmény már nem változik. Az AS Roma bejutott a BEK legjobb 8 csapata közé. A 90 perc után Liedholm mester a többi meccs eredményét kommentálja. A Hamburg kiesésén nagyon csodálkozik és elismerően nyilatkozik a Liverpoolról, aki a hazai döntetlen után Madridban harcolta ki a továbbjutást az Atletico ellen.

Előző: AS ROMA - GÖTEBORG

Következő: AS ROMA - DINAMO BERLIN