Az 1993-as AS Roma - Torino Olasz Kupa döntő története

SSC NAPOLI

A bajnokság 16. fordulójában a Roma hazai pályán játszik nagyon gyenge mérkőzésen 0-0-át a Sampdoria ellen és a tabellán a 16. helyen szerénykedik. Komolyan felmerül a kiesés rémének a gondolata, de az utolsó őszi fordulóban Rizzitelli két góljának köszönhetően a csapat győzni tud Udinében és így némiképp nyugodtabban készülhet a szerdai kupatalálkozóra.

Sebastiano Nela, az 1982/83-as bajnoki cím utolsó hírmondója, míg a Napoli kispadján az előző szezonban még Románál dolgozó, magát igazán soha elfogadtatni sem a közönséggel, sem a játékosokkal nem képes Bianchi foglal helyet. Boskov az utolsó pillanatig gondolkodik, hogy kit szerepeltessen Garzya helyén. Tempestilli a mérkőzési napja előtti edzésen húzódik meg, így a számításba jöhető két név két fiatal játékos, Fabio Petruzzi és Dario Rossi. Végül a szerb mester az utóbbinak szavaz bizalmat.

Január 27-én Nápolyban, 40 000 néző előtt rendezik meg az első mérkőzést.
NAPOLI: G.Galli, Ferrara, Francini, Crippa, Corradini, Nela, Policano (46' Carbone), Thern, Bresciani, Zola, Fonseca. Edző: Bianchi.
AS ROMA: Cervone, D.Rossi, Aldair, Bonacina, Benedetti, Comi, Piacentini, Haessler, Caniggia (72' Muzzi), Salsano, Rizzitelli (52' Carnevale). Edző: Boskov.
Játékvezető: Luci (Firenze).

Rossz időben és nagyon rossz talajú pályán a hazaiak kezdeményeznek többet a találkozó elején. A 3. percben Bresciani jobblábas lövése nem sokkal kerüli el a kaput. A 17. Percben Zola cselezi ki Bonacinát a bal oldalon, de beadását Fonseca látványos mozdulattal vágja a kapu fölé. 26 perc elteltével a vendégek is veszélyeztetnek, de Haessler távoli lövése a felső lécről pattan a kapu fölé.

Bár a Napoli támad többet, Cervone első védésére fél órát kell várni, ekkor Fonseca szabadrúgását teszi ártalmatlanná a rómaiak portása. Ennél veszélyesebb helyzetet nem sikerül kidolgoznia a hazaiaknak, az Aldair vezette védelem kiválóan állja a próbát. A 43. Percben Caniggia passzol Rizzitellihez, akinek lapos lövését lábbal hárítja a nápolyiak tapasztalt hálóőre.
A második játékrészben is jól állja a fővárosi védelem a nápolyi rohamokat, és az újabb helyzetre 16 percet kell várni. Ekkor a hazaiak legjobbja, Zola viszi el Bonacina mellett a labdát, aki leteríti az apró szárd játékost. A szabadrúgást Fonseca végzi el, és lövése után a Cervone jobb oldalán lévő kapufán csattan a labda.

A másik kapunál is egy szabadrúgás jelenti a legnagyobb veszélyt, a csereként beállt Muzzit csak szabálytalankodva tudják megállítani a nápolyi védők. A labdát Haessler remekül csavarja el a sorfal mellett, de a lövés centikkel elkerüli a kaput. A vége előtt még egy Zola szabadrúgás, de ez sem hoz gólt, így marad a végén a 0-0, így továbbra is teljesen nyílt a továbbjutás sorsa.
A mérkőzés másnapján 59. születésnapját ünneplő Ciarrapico elnök elégedetten nyilatkozik a találkozó után: "Aminek a legjobban örülök, az a csapat hozzáállása. Nem egy félénk csapatot láttam, mint többször is nem olyan rég, hanem egy bátor, harcias csapatot. Az udinei győzelem nagyon jót tett nekünk." A visszavágón gondot jelenthet, hogy a Rizzitelli lecserélése után a csapatkapitányi szalagot megkapó Aldair begyűjtött egy sárga lapot, így nem játszhat a visszavágón.

A csütörtöki Corriere dello Sport a következőképpen értékeli a játékosok teljesítményét:

Carnevale 5,5.

Jól sikerül a Romának a kupameccs előtti bajnoki, hazai pályán 3-0-ra győzik le Carnevale két és Haessler góljaival a Genoát.

Ennek ellenére az előjelek nem túl bíztatóak, Giannini el van tiltva, Garzya pedig az Udinese elleni bajnokin sérült meg. A Napoli Parmában ér el 1-1-es döntetlent, így 17 forduló után a Roma és a Napoli is 15 ponttal áll a bajnoki táblázaton. Az összecsapás érdekessége, hogy szezon közben a szurkolók nagy bánatára a fővárosból a Vezúv melletti déli város csapatába igazolt a 32 éves védő.

A játékosok már több mint egy hónapja nem nyilatkoznak a sajtó munkatársainak, így csak az elnök Ciarrapico beszél a mérkőzés előtt az újságírókkal: "Bianchi már a múlt, nem foglalkozom vele. Persze abban biztos vagyok: mindent el fog követni, hogy kiverjen minket a kupából. De mi is így fogunk tenni. Nagyon készülünk a mérkőzésre. Délután meglátogattam a játékosokat Trigoriában, hogy kicsit még jobban feltüzeljem őket. Egy újabb harcos, csupa szív Romát várok." A Napoli is győzelemmel hangol a hétközi kupameccsre, 2-0-ra verik a Foggiát a San Paolóban. Boskov mester nincs könnyű helyzetben, Aldair eltiltva, Rizzitelli, Giannini és Muzzi pedig sérüléssel bajlódnak. A mérkőzés előtt Sebino Nelát ünnepli a közönség, majd 28 000 szurkoló biztatása mellett kezdik a csapatok a játékot.
AS ROMA: Cervone (18' Zinetti), Garzya, Piacentini, Bonacina, Benedetti, Comi, Mihajlovic, Haessler, Carnevale, Giannini (80' Tempestilli), Caniggia. Edző: Boskov.
NAPOLI: G.Galli, Ferrara, Francini, Crippa, Tarantino, Nela, Policano, Thern (31' Carbone), Careca, Zola, Fonseca. Edző: Bianchi.
Játékvezető: Collina (Viareggio).

Már a kezdés utáni első pillanatokban érezheto, hogy itt élet-halál harcot vív egymással a két csapat. Szinte izzik a levegő és mérhető a feszültség. Az első nagy helyzet a vendégek előtt adódik, Benedettinek nem sikerül felszabadítania, így Fonseca lecsap a labdára és Carecát ugratja ki. A brazil egyedül tör a kapura, de Cervone nem kis bátorsággal kivetődik a labdára. Sikerül is mentenie, de a csatárral ütközik és percekig ápolni kell. A 10. percben megvan a hazai vezetés...

A tizenhatos bal oldaláról Mihajlovic ível középre, és Carnevale Tarantinót megelőzve gyönyörű gólt fejel a nápolyi kapuba. 1-0. Hihetetlen feszültség van a játékosokban, a gólszerző sem a találatának örül, hanem a vendégek kispadjához rohan és Bianchinak mutogat és ordibál. A 17. percben Cervone nem bírja tovább, cserét kér. A helyére Zinettit küldi a kapuba Boskov. Hamar be is melegszik a portás, először Careca lapos jobb sarokra tartó lövését, majd Crippa kísérletét hárítja magabiztosan.

Fél óra elteltével Giannini vágja fel Thernt a tizenhatoson belül, de Collina nem sípol. Elszabadulnak az indulatok. Bianchi ordibál és a játékvezetőt inzultálja, aki hamar be is küldi a mestert az öltözőbe. Percek múlva Bonacinát és Zolát kell szétválasztani, majd Mihajlovic kever le egy pofont Carbonénak. Érkezik Ferrara is, majd a többi játékos és újra percekig áll a bál a játéktéren. Végre kezd helyreállni a rend és villan a piros lap... Mihajlovic és Ferrara mehetnek zuhanyozni. Forró hangulatban ér véget a félidő.

A második játékrészben szerencsére már labdarúgásra emlékeztető jeleneteknek is örülhet a publikum. Az első alkalom a gólszerzésre a Napoli előtt nyílik, Zola beadása után Carbona fejjel célozza meg a kaput, de Giannini a gólvonalról vágja ki a labdát. Majd futószalagon jönnek a római helyzetek, Galli bravúrral védi Giannini fejesét, majd előbb Haessler, utána pedig Carnevale kísérleteinél is remek formáját bizonyítja a nápolyiak kapusa.

A 26. percben aztán növeli az előnyét az AS Roma. Az előbb dicsért kapus teríti le Caniggiát a tizenhatoson belül, tizenegyes... Haessler áll a letett labda mögé. Néhány lépés hátra, majd megindul... a rúgás pillanatában azonban elcsúszik, hátradől és el is esik, de estében még eltalálja véletlenül a labdát, és az elvetődő Galli szomorúan nézi, amint a játékszer lassan behullik a kapu közepébe. 2-0.

A gól után sem nyugszanak meg az indulatok és Carnevale is megkapja a piros lapját. Az utolsó 10 percben a hazaiak 9 emberrel hősiesen védekeznek és a Napoli egy Nela lövésen kívül, amit Zinetti hárít, helyzetet sem tud már kidolgozni. Az AS Roma 2-0-s összesítéssel jut az Olasz Kupa elődöntőjébe, ahol a "legyőzhetetlen" Milan vár majd a fővárosiakra.

A másnapi lapok egyöntetűen a Roma "csupaszív" játékát és a feszült hangulatot emelik ki. "Egy emlékezetes este a Roma számára. A hazaiak hatalmas szívről és küzdeni tudásról tettek tanúbizonyságot, így megérdemelték a továbbjutást." - írja a Corriere dello Sport.
A Corriere dello Sport római sportlap és a szintén római Il Messaggero így látták a hazai játékosok teljesítményét: