Az 1993-as AS Roma - Torino Olasz Kupa döntő története

FIORENTINA

A következő körben már komolyabb feladat vár az AS Romára. Az 1989/90-es szezonban a csapatot UEFA kupás helyre vezető és a római közönség egyik kedvenc edzője, Gigi Radice irányította Fiorentina érkezik az Olimpicóba. A farkasok a hétvégi 5. fordulóban Cagliariban szenvednek 1-0-s vereséget, így nem a legjobb előjelekkel várják a lilák elleni összecsapást, bár a firenzeieket is igen letörhette a hétvégi hazai pályán Milan ellen elszenvedett 7-3-as vereség. Október 7-én 23 000 néző előtt emlékezetes mérkőzést játszik a két csapat.
AS ROMA: Cervone, Garzya, Carboni, Piacentini, Benedetti, Aldair, Mihajlovic, Haessler (70' Muzzi), Carnevale (59' Bonacina), Giannini, Rizzitelli. Edző:Boskov.
FIORENTINA: Mannini, Carnasciali, Carobbi, Di Mauro, Faccenda, Luppi, Effenberg, Iachini (65' Bartolelli), Baiano (59' Beltrammi), Orlando, B.Laudrup. Edző: Radice.
Játékvezető: Trentalange (Torino).

A hazaiak kezdik bátrabban a mérkőzést, és a 14. percben a vezetést is megszerzik, igaz komoly védelmi hibának köszönhetően. A tizenhatos jobb oldali vonaláról Piacentini ível középre, ahol igazából csak a vendégek játékosai vannak. Luppi mégis kapkodva megpróbál felszabadítani, de szerencsétlenül eltalált labdája pont Carnevale elé kerül, és a Caniggiát helyettesítő csatár védhetetlen gólt lő Mannini kapujába. 1-0.

A Roma a vezetés birtokában jelentősen visszavesz az iramból, viszont a Fiorentina képtelen bármiféle reakcióra, így az első játékrész nem hoz sok más izgalmat.
A második félidő első 7 percében úgy néz ki, hogy el is dőlhet a továbbjutás. Az első percben újabb védelmi hiba, ezúttal a kapus Mannini a vétkes. Mihajlovic 35 méterről célozza meg a violák kapuját, és bár erős a lövés, de középre tart. Mannini megpróbálja kiöklözni, de az eredmény siralmas az ő részéről, a saját kapujába bokszolja a labdát, így bizony a hálóőr alaposan benne van a gólban. 2-0. 4 perccel késobb Piacentini zavartalanul robog végig a jobb oldalon, majd az alapvonalnál laposan középre gurítja a labdát, ezúttal is Mihajlovic érkezik és ballal a kapuba bombáz. 3-0.

A 7. percben Haessler szögletére Carnevale érkezik elsőnek és szép mozdulattal fejel a hálóba. 4-0.
Hogy mégse dőljön el már az első mérkőzésen a továbbjutás, arról Piacentini gondoskodik, egy teljesen felesleges szabálytalanság után begyűjti második sárga lapját és a 9. percben a Roma emberhátrányba kerül. Boskov azonnal lehívja Carnevalét és megpróbálja a védelmet megerősíteni Bonacina beállításával. Radice viszont támadók beküldésével válaszol. A violák rákapcsolnak, de a szögleteken kívül sok mindent nem jön össze nekik, egészen a 79. percig.

Ekkor Effenberg vágja a kapuba a csereként beállt Bartolelli átadását, miközben Aldair épp görcsöt kap és a földön fekszik. 4-1. 3 perccel később Giannini buktatja feleslegesen a tizenhatoson belül a barátját, Di Maurót. A büntetőt a német Effenberg értékesíti, és alakítja ki a 4-2-es végeredményt.
A továbbjutás így továbbra is nyitott marad.
A La Gazzetta dello Sport másnap a következő osztályzatokat adja a Roma játékosainak:

Muzzi 0.

A visszavágót három héttel később, október 28-án játsszák Firenzében. A hétvégén a Roma Nápolyban szenved 2-1-es vereséget, így bizony nagy szükség lenne a sikerre legalább a kupában. A violáknak jobban sikerül a kupameccs előtti főpróba, vasárnap 4-0-ra győzik le bajnokin a Sampdoriát. 27 000 néző előtt, hideg, esős idoben a következő összeállításban lépnek pályára a csapatok:
FIORENTINA: Mareggini, Luppi, Carobbi (68' Beltrammi), Di Mauro, Faccenda, Pioli, Carnasciali, Effenberg, Batistuta, B.Laudrup, Baiano. Edző: Radice.
AS ROMA: Cervone, Garzya, Carboni (46' Nela), Bonacina, Benedetti, Aldair, Mihajlovic, Haessler, Muzzi (68' Salsano), Giannini, Rizzitelli. Edző: Boskov.
Játékvezető: Pairetto (Torino).
A 2. percben egyből a vendégek veszélyeztetnek. Egy megkerülős csellel Rizzitelli viharzik el Pioli mellett, Mareggini rohan ki a tizenhatosról, hogy felszabadítson a csatár elől, de már csak szabálytalankodni tud. Ki más is állhatna a labda mögé, mint Mihajlovic. Ezúttal is veszélyes lövést ereszt a firenzeiek kapujára, de Mareggini, ha üggyel-bajjal is, de védi a löketet. 6 perccel késobb újabb Mihalovic szabadrúgás, a labda lefelé csapódik, de centikkel a felső léc fölött süvít el a bomba. Változatos és nagy iramú az összecsapás. A 11. percben Baiano puskázza el a hazai csapat első komoly lehetőségét. A 19. percben Di Mauro beadását Batistuta próbálja kapura ollózni, de Benedetti útját állja a lövésnek. Kétszer is a rómaiak kárára téved a torinói játékvezető. Először a kapura törő Muzzit utolsó emberként felvágó Piolit felejti el kiállítani, majd Faccenda teríti le Muzzit a tizenhatoson belül, de Pairetto sípja néma marad. A 37. percben nagy Fiorentina lehetőség: Effenbergtol Di Mauróhoz kerül a labda, a középpályás Baianot ugratja ki, aki Cervonét megelőzve a kapura emel, de a kapuba tartó labdát Benedettinek még a gólvonal előtt sikerül kivágnia.

A szünetben Nela áll be Carboni helyére. A második játékrész is Mihajlovic szabadrúgással kezdődik, a távolság ezúttal vagy 30 méter. A remekül eltalált bombát Mareggini látványos vetődés után üti szögletre. A 7. Percben Giannini pazar átadással indítja Muzzit, Mareggini kijön a kapujából, de a villámgyors csatár elviszi mellette a labdát, nincs más választása, elhúzza Muzzi lábát. Pairetto ezúttal megadja a büntetőt. A labda mögé Giannini áll, de a kapus jóvátéve hibáját védi a csapatkapitány tizenegyesét. A 14. Percben kihagyott büntető ellenére nagy kedvvel, az egész pályát bejátszó Giannini passzol Haesslerhez, de az apró német bombája pont a kapu közepére tart, így nem okoz komoly gondot a hálóőrnek. A 23. percben gyakorlatilag eldől a továbbjutás. Giannini kitunő indításával Haessler robog el a pálya jobb oldalán. A tizenhatos oldalvonaláról középre ível, és az érkezo Rizzitelli fordulásból néhány lépésről a kapuba vágja a labdát. 0-1.

Nem sokkal később a változatosság kedvéért Giannini indítja Rizzitellit, aki egyedül vezeti a kapusra a labdát. Megpróbálja kicselezni, de Mareggininek ezúttal sikerül szabályosan szerelnie. A 32. percben Salsano hagy ki egy óriási helyzetet, Giannini remek passza után nem találja el az üresen tátongó kaput. Hat perccel a lefújás előtt sikerül a firenzeikenek az egyenlítés. A tizenhatoson belül, nem egészen 10 méterre a kaputól kap közvetett szabadrúgást a Fiorentina. Di Mauro Batistutához pöcköli a labdát, s a csatár iszonyatos erővel bombáz a léc alá. 1-1. A mérkőzés hátralévő részében a Roma biztosan őrzi a döntetlent, és 5-3-as összesítéssel jut a legjobb 8 közé.

A lefújás után Giannini az elhibázott büntetőről beszél:"Jajj, a tizenegyes... Az öltözőben a társaim eleget cukkoltak már. Szerencsére a kihagyott tizenegyesnek nem lettek komolyabb következményei a továbbjutást illetően. Miért álltam én a labda mögé? A kezemben volt a labda, jól éreztem magam, a játék is ment, így biztos voltam benne, hogy belövöm. Megkérdeztem Haesslert, hogy lőhetem-e és ő rábólintott. Mareggini ügyes volt, de valahol persze az én hibám is." Boskov nem leplezi boldogságát a mérkőzés után: "Nagyon jól működött a védelmünk és a csatárok sokat veszélyeztettek a kontrákból. A középpályán pedig Mihajlovic és Bonacina remekül kapcsoltak ki két olyan nagy játékost, mint Effenberg és Laudrup." Az edző is megszólal a büntetővel kapcsolatban: "A Roma tizenegyesrúgói sorrendben: Mihajlovic, Haessler, Giannini, Rizzitelli. Mihajlovic odajött a kispadhoz, hogy nagyon fáradtnak érzi magát, de Haessler elvállalta. 'OK Mister, én majd lövöm.' De aztán megjelent Giannini és kérte a németet, hadd végezhesse el ő a büntetőt." A német Haessler már a következő, Napoli elleni kupameccsre gondol: "A Napoli lesz az ellenfelünk a 8 között. Remek lehetőség a visszavágásra. Mindenkinek be fogjuk bizonyítani, hogy mi vagyunk a jobbak, és a San Paolóban elszenvedett vereség csak a véletlen műve."
A La Gazzetta dello Sport csütörtökön így értékeli a Roma játékosainak produkcióját: