Az 1982-83-as bajnokság

Serie A, 1. forduló
1982. szeptember 12.

A Roma Cagliariban játssza az első mérkőzését, ami nem nevezhető könnyű bemutatkozásnak. Uribe és Victorino kiemelkedik a hazaiaktól, de az egész Cagliari egy diszkrét csapat, s hazai pályán különösen nehéz ellenfél. Ráadásul a Roma igen tartalékosan utazik Szardínia szigetére, sérülés miatt hiányzik Falcao, Conti, Chierico és Turone. Maldera játszik összekötőt, Faccini a jobbszélső, Valigi pedig 10-es számú mezben mutatkozik be az élvonalban. A nehézségek ellenére jól indul a mérkőzés a Roma számára. Prohaska jobb oldalról ível középre, Faccini fejel... 0-1. Kilenc perc sem telik el a bajnokságból, a Roma megszerezi az első gólját. A vendégek a gól után sem húzódnak vissza, hanem továbbra is irányítják a játékot és főleg a labdatartásra törekszenek. Prohaska remekel a középpályán, rengeteg labdát szerez és játszik meg, a fiatal Valigi pedig bizonyítja, hogy bármikor komolyan lehet vele számolni a kezdőcsapatnál is. A Cagliari nem találja a Roma játékának ellenszerét, sőt, 60. percben egy Prohaska jobb oldali beadás után Loi a saját kapujába fejeli a labdát. 0-2. Úgy tűnik, hogy ezzel vége is a mérkőzésnek, de 6 perccel a második római gól után Pires szépít fejjel egy szabadrúgás után és újra nyílttá teszi a találkozót. A gól utáni percek az egyedüli pillanatai a mérkőzésnek, amikor a Roma kapuja többször is komolyan veszélybe forog. De a vége előtt négy perccel Valigi remek egyéni kezdeményezése után az ötösnél érkező Iorióhoz játszik, és a csatár a hazaiak hálójába vágja a labdát és biztossá teszi a Roma első győzelmét. Összességében a Roma nagyszerűen kezdi az idényt, és a mérkőzés egyes időszakaiban igazi iskolajátékot nyújt. "A bordó-sárgák tartalékos összeállításban jelentek meg a Sant'Elia stadionban, de pont Falcao és Bruno Conti hiánya erősítette meg, hogy mi a csapat egyik legnagyobb erénye: Nils Liedhol hihetetlen érzékkel találja meg a hiányzók helyetteseit." - írja a mérkőzésről szóló cikkében a Guerin Sportivo című sporthetilap.
A vasárnap másik fontos híre Genovából érkezik, a teljesen átalakult Sampdoria Francisszel, Bradyvel és Mancinivel az élen 1-0-ra legyőzi a Juventust a védő Ferroni találatával. Másnap az északi lapok újságírói ezer mentséget találnak és magyarázzák a zebrák váratlan vereségét.

CAGLIARI-ROMA 1-3
CAGLIARI:
Goleti, Lamagni, Azzali, Restelli, Bogoni, Loi, Rovellini, Uribe, Victorino, A.Marchetti, Piras. Edző: Giagnoni.
ROMA: Tancredi, Nappi, Nela, Vierchowod, Di Bartolomei, Maldera, Faccini, Prohaska, Pruzzo, Valigi, Iorio. Edző: Liedholm.
Játékvezető: Lo Bello (Siracusa).
Gólszerző: 9' Faccini, 61' Loi (öngól), 67' Piras, 87' Iorio.
Sárga lap: Rovellini, Maldera, Prohaska, Victorino.
Szögletarány: 3-2.
Nézőszám: 35 874.
Megjegyzés: a mérkőzésen mutatkozott be a Serie A-ban Bogoni, Rovellini és Valigi. Nyári meleg, száraz talajú pálya.

Előző: Az Olasz Kupa csoportmérkőzései

Következő: UEFA Kupa, első mérkőzés